Knihy

Obálka: Český Internet Explorer 5Český Internet Explorer 5
Grada Publishing 01.12.1999. ISBN 80-7169-682-X
Kapesní průvodce pro všechny uživatele Internet Exploreru. Vysvětluje nejen základy práce s webem v prostředí tohoto rozšířeného prohlížeče, ale také práci s mnoha doplňkovými aplikacemi, jako je mailový klient Outlook Express, integrovaný Adresář, komunikační programy Chat a Netmeeting a další.
Obálka: Delphi 4 - kompletní kapesní průvodceDelphi 4 - kompletní kapesní průvodce
Grada Publishing 01.05.1999. ISBN 80-7169-684-6
Velmi rozsáhlá referenční příručka o jazyce Object Pascal a vývojovém prostředí Delphi. Na 600 stranách kapesního formátu podává přehled o všem, co bude začínající i pokročilý programátor potřebovat. Kniha je čtenáři velmi dobře hodnocena.
Obálka: EasyPadEasyPad
Computer Press 01.03.2001. ISBN 80-7226-413-3
Publikace se věnuje jednomu z nejznámějších českých editorů HTML stránek, programu EasyPad. Tento program vytvořil Libor Krayzel z Ostravy a je k dispozici na Internetu na adrese http://easypad.fwd.cz. Vzhledem k tomu, že se jedná o dílo jediného programátora, nelze od programu očekávat rozsah možností srovnatelný se světoznámými editory, přesto program svou funkčností udivuje. Běžnému uživateli poskytuje prakticky vše, co pro tvorbu HTML kódu potřebuje, navíc oproti světovým programům přidává některé vlastnosti specifické pro české HTML stránky: umí provádět konverzi mezi různými znakovými sadami, nabízí přehled identifikátorů znakových sad pomocí meta-tagů, a pokud má uživatel na svém počítači nainstalovánu sadu Microsoft Office, umožní vám EasyPad i kontrolovat pravopisné chyby.
Obálka: Hry na internetuHry na internetu
Grada Publishing 01.02.2002. ISBN 80-247-0272-X
Tato poměrně útlá kniha poslouží nejen jako vynikající úvod do problematiky her na internetu, ale také jako referenční příručka s odkazy na mnoho zajímavých zdrojů a v mnoha případech jako návod k jednotlivým hrám. Čtenář se naučí hrát online hry přes internet, ale také se seznámí s informačními servery, které poskytují aktuální informace o dění v oblasti her a zábavy, a dozví se, jak lze prostřednictvím internetu hrát běžné počítačové hry s ostatními hráči.
Obálka: Internet nejen pro ekonomyInternet nejen pro ekonomy
Grada Publishing 01.05.2002. ISBN 80-247-0274-6
Každý z nás se občas zajímá o kurzy svých akcií, shání informace o konkrétním podniku nebo si chce jen přečíst aktuální zprávy z oblasti ekonomie. Tato kniha se tedy stane vítanou pomůckou nejen pro ekonomy, ale i pro širší veřejnost, která dává přednost vyhledávání informací na internetu. Autor představí nejrůznější informační zdroje související s ekonomií a na závěr předestře další možnosti vyhledávání - každý čtenář si tak bude moci v případě potřeby najít další ekonomické i jiné informační zdroje, které v knize představeny nebyly.
Obálka: Internet pro mužeInternet pro muže
Grada Publishing 01.06.2002. ISBN 80-247-0105-7
Kniha je určena především mužské části populace, přičemž popisuje vybrané informační zdroje a následně předkládá možnosti dalšího hledání individuálních témat. V úvodu se autor zabývá vyhledáváním na internetu obecně a následující kapitoly jsou věnovány mnoha oblastem, které většinu mužů obzvláště zajímají.
Obálka: Internet.cz - Jak hledat a najítInternet.cz - Jak hledat a najít
Grada Publishing 01.05.1997. ISBN 80-7169-515-7
Na Internetu lze hledat leccos - software pro vaši kancelář, hry pro děti, e-mailovou adresu kolegy nebo přítele, obrázek s daným tématem, informace k zítřejšímu referátu nebo aktuální kurz koruny. Něco z toho lze nalézt snadno, něco velmi obtížně. Mnoho práce si ušetříte, budete-li vědět, kde hledat a jak hledat. A to byste se měli z této knihy dozvědět.
Obálka: Internet.cz - Jak hledat a najít, 2. vydáníInternet.cz - Jak hledat a najít, 2. vydání
Grada Publishing 01.02.1999. ISBN 80-7169-701-X
Kniha vychází již po druhé, přičemž byla samozřejmě upravena a aktualizována, neboť Internet se vyvíjí velmi rychle. Oproti prvnímu vydání přibyl popis některých služeb, jako například Alenka nebo Kompas, některé části byly naopak vypuštěny, protože příslušná služba byla třeba zrušena.
Obálka: Internet.cz - Jak hledat a najít, 3. vydáníInternet.cz - Jak hledat a najít, 3. vydání
Grada Publishing 01.02.2001. ISBN 80-247-9002-5
Úspěšný titul věnovaný problematice vyhledávání informací na internetu, a to především z hlediska českého uživatele, se dočkal již třetího aktualizovaného vydání. Čtenáři dostávají do ruky knihu, která je osvědčeným pomocníkem při stále se rozvíjející práci s internetem a skutečně hlubokou studnicí zajímavých informací.
Obálka: PHP4 - praktické příkladyPHP4 - praktické příklady
Grada Publishing 01.01.2003. ISBN 80-247-0441-2
Kniha je určena především začínajícím programátorům v PHP, kteří se na mnoha jednoduchých i složitějších příkladech naučí programovat v tomto jazyce. Na začátku jsou uvedeny jednoduché příklady na pochopení základních principů jazyka, postupně se přechází k rozsáhlejším aplikacím, včetně například virtuálního obchodu či zpracování dokumentů XML.
Obálka: PHP4 - učebnice základů jazykaPHP4 - učebnice základů jazyka
Grada Publishing 01.10.2002. ISBN 80-247-0442-0
Kniha velmi dobře poslouží jako učebnice pro každého začínajícího programátora bez zkušeností s jazykem PHP. Čtenář se naučí vytvářet první drobné aplikace a díky mnoha dobře komentovaným příkladům získá přehled o tom, jak vytvářet aplikace rozsáhlejší, starat se o zabezpečení nejrůznějších potenciálních chybových stavů a vytvořit celkově profesionální dynamický web.
Obálka: WinZip, WinRAR a další komprimační programyWinZip, WinRAR a další komprimační programy
Grada Publishing 01.10.2000. ISBN 80-247-9005-X
Velmi užitečná publikace je určena všem uživatelům počítačů, kteří cítí potřebu pečovat o svoje data, která obvykle představují v počítači to nejcennější. Seznámí se s principy zálohování a komprimace dat, najdou zde vysvětlení všech potřebných základních pojmů. Především se ale naučí používat nejznámější komprimační a zálohovací programy a budou schopni posoudit, který z nich vyhovuje jejich záměrům nejlépe.

Knihy - překlady

Obálka: C# - začínáme programovatC# - začínáme programovat
Frank Eller, (překlad), Grada Publishing 01.06.2002. ISBN 80-247-0324-6
Kniha pojednává o novém objektově orientovaném programovacím jazyku C#, který je základním stavebním kamenem platformy .NET. Po jejím přečtení budou ovládat jazyk C# začínající programátoři i ti, kteří na něj přecházejí z jiných programovacích jazyků. Kniha objasňuje problematiku na základě velkého množství příkladů.
Obálka: Delphi 6 - příručka programátoraDelphi 6 - příručka programátora
Frank Eller, (překlad), Grada Publishing 01.07.2002. ISBN 80-247-0303-3
Kniha je určena pro ty, kteří hledají kompaktní úvod do programování v prostředí Delphi 6. Obsahuje zhuštěné informace o jazyku Object Pascal a jeho konstrukcích, jakož i stručný přehled knihoven a typy pro jejich použití. Čtenář ocení zejména její zaměření na praktické využití vysvětlovaných konstrukcí.
Obálka: InternetInternet
Uwe Grigoleit, (překlad), Grada Publishing 01.02.1997. ISBN 80-7169-378-2
Knížka je překladem velice úspěšné publikace nakladatelství SYBEX. Je určena všem, kteří se již s Internetem seznámili a stručné informace začátečnických příruček je neuspokojují. Krok za krokem se dozvíte, jak se k Internetu připojit, jak si vybrat optimálního poskytovatele služeb, jak optimalizovat svoji práci na Internetu, jak využívat některých jeho méně známých služeb a řadu dalších užitečných informací. Nedílnou součástí knihy je samozřejmě tematicky řazený seznam zajímavých adres v naší republice i ve světě.
Obálka: Java 2 - příručka programátoraJava 2 - příručka programátora
Florian Hawlitzek, (překlad), Grada Publishing 01.02.2002. ISBN 80-247-9060-2
Kniha je určena pro ty, kdo hledají kompaktní úvod do programování v jazyku Java. Obsahuje zhuštěné informace o jazyku a jeho konstrukcích, jakož i stručný přehled knihoven a tipy k úspěšnému použití jazyka. Čtenář ocení především její orientaci na praktické využití všech vysvětlovaných konstrukcí.
Obálka: Microsoft Office 97 - tvorba dokonalých WWW stránekMicrosoft Office 97 - tvorba dokonalých WWW stránek
Michael J. Young, (překlad), Grada Publishing 01.06.1998. ISBN 80-7169-626-9
Tato kniha vznikla překladem knihy Michaela J. Younga Mastering Office 97 Web Publishing od nakladatelství Sybex. Kniha vás naučí vytvářet WWW stránky v jednotlivých produktech balíku Microsoft Office 97, a to bez znalosti HTML! Stačí vytvořit dokument ve Wordu a uložit jej do formátu HTML! Je to skutečně jednoduché. Kniha popisuje i snadný způsob, jak vaše nově vytvořené soubory dostat na WWW server. Stránky však můžete publikovat nejen z Wordu, ale také z Excelu, PowerPointu či Accessu. Knihu jsem překládal spolu s Karlem Voráčkem.
Obálka: Naučte se programovat v DelphiNaučte se programovat v Delphi
Thomas Bizinger, (překlad), Grada Publishing 06.04.2003.
Tato kniha vznikla překladem knihy Thomase Binzingera Jetzt lerne ich Delphi z nakladatelství Markt und Technik. Kniha velmi čtivým způsobem vysvětluje od základů práci s vývojovým prostředím Delphi a jazykem Object Pascal. Dostane se však i na relativně složitá témata, jakými je integrovaný assembler, vytváření vlastních komponent nebo dynamických knihoven. Většina kapitol je doplněna cvičeními, na kterých si může čtenář vyzkoušet porozumění tématu. Všechna řešení těchto úloh jsou uvedena na konci knihy.
Obálka: Rozšiřování a opravy PCRozšiřování a opravy PC
Mansfeld, Ehrkamp, Dralle, (překlad), Grada Publishing 01.03.2000. ISBN 80-7169-660-9
Autoři na stránkách této knihy přesvědčivě dokazují, že není vždy nezbytné svěřit drobné opravy počítače a jeho rozšiřování drahým specializovaným firmám. Po ovládnutí určitých základních znalostí může totiž tyto často nenáročné, přesto velmi důležité úkony provádět kterýkoli uživatel.
Obálka: Visual J++Visual J++
Stephen R. Davis, (překlad), Grada Publishing 01.02.1998. ISBN 80-7169-540-8
Tato kniha vznikla překladem knihy Stephena R. Davise Learn Java Now od nakladatelství Microsoft Press. Přehledně psaná, krok za krokem vám vysvětlí vše, co o Javě potřebujete vědět. Od základních datových typů, přes třídy až po výjimky, balíčky, aplety a multithreading. Součástí knihy je i CD obsahující funkční verzi Visual J++ od Microsoftu.
Obálka: XML - kompletní průvodceXML - kompletní průvodce
Neil Bradley, (překlad), Grada Publishing 01.08.2000. ISBN 80-7169-949-7
Tato kniha by neměla uniknout pozornosti žádného vývojáře či zkušenějšího uživatele, který pracuje s HTML nebo SGML a hledá pro svoji práci další, ještě účinnější nástroje. Čtenáři jistě ocení i fakt, že autor bohatě využil své desetileté praktické zkušenosti konzultanta v této oblasti a díky tomu vytvořil velmi čtivou a prakticky zaměřenou příručku.

Články

Další novinky v PHP5
Interval.cz 27.3.2003. ISSN 1212-8651
MySQL a PHP5
Interval.cz 19.08.2003. ISSN 1212-8651
Objekty v PHP5
Interval.cz 12.3.2003. ISSN 1212-8651

Články v recenzovaných časopisech a sbornících

Extrakce implicitních metadat z HTML stránek
Sborník prací vědeckého semináře FIS VŠE 27.2.2003.
Framework and Tools for Multiway Extraction of Web Metadata
Svatek V., Kosek J., Braza J., Kavalec M., Klemperer J., Berka P., Information Systems Modelling, Roznov 2002 .
Rainbow - Multiway Semantic Analysis of Websites
Svatek V., Kosek J., Labsky M., Braza J., Kavalec M., Vacura M., Vavra V., 2nd International DEXA Workshop on Web Semantics 11.05.2003.
Accepted for the 2nd International DEXA Workshop on Web Semantics (WebS03), Prague 2003, to be published by IEEE Computer Society Press.
Towards Triple-Based Information Extraction from Visually-Structured HTML Pages
Svatek V., Braza J., Sklenak V., Poster Track of the Twelfth International World Wide Web Conference (WWW2003), Budapest 2003 03.03.2003.